top of page
Java Ders Notları

"Hızlı yürümek istiyorsanız yanlız yürüyün!

Fakat,

Uzun yürümek istiyorsanız beraber yürüyün."  

 

demiş Hintli bir işadamı ve yardımsever olan Ratan Naval Tata...

Yıllar içerisinde şekillendirdiğim ve halen tecrübelerimle güncellemeye devam ettiğim ders notlarımı bu sayfada bulabilirsiniz. Ders notları ingilizce olup kaynak belirtmek kaydıyla tüm meslektaşlarımın kullanımına açıktır. Ders notları, haftada 1 ders saati vaktiniz olduğu varsayılarak hazırlanmıştır. Dersinizin niteliğine göre dilediğiniz gibi eklemeler ve çıkarmalar yaparak kullanabilirsiniz. Ben tecrübelerime dayanarak bazı tavsiyelerde bulunuyorum. Sizlerin önerilerinizi de bekliyorum. 

İşinize yaraması ümidiyle...

Java Ders Notları Hafta-1-2

Haftalık 1 ders saati yani 40 dk'lık bir dersten bahsediyoruz :) Keşke daha çok zamanımız olsa, ama yok. Ne yapalım? Hadi işimize bakalım. 

 

İlk ders en önemli derslerden biridir. Motivasyon sağlamak ve öğrencilerin "ben yapamam, çok zor" önyargısından kurtulmalarını sağlamak için, önce yapabileceklerine inandırılmaları gerekir. Öğrencilerin motivasyonlarını artırmaya yönelik videolar izletebilirsiniz.

 

Buyrun örnek video :)

 

Motivasyonu sağladıktan sonra, ikinci hafta programlamanın ne olduğunu ve Java'nın çalışma mantığını önemli detayları atlamadan ama çok da detaya boğulmadan anlatmaya çalışalım. Java çalışma mantığını ve temel kavramları ele alarak Java eğitimine başlamak, bir süre sonra sıkılıp, vazgeçmelerinin önüne geçecektir. 

Java Ders Notları Hafta-3

Gereken motivasyonu sağladığımıza göre, ilk programımızı yazdıralım "Hello world". Ne de olsa haftaya biraz daha teorik bilgi vereceğiz. Hem Eclipse'te olaya nasıl başlayacaklarını görsünler, class yapısı üzerinde duralım, hem de comment, bug, debug kavramlarından bahsedelim. Ders notu linkte.

Java Ders Notları Hafta-4

Sıra geldi algoritmalara. Olmazsa olmaz! Algoritmaları anlatırken öğrencilerin günlük hayatlarında sıklıkla yaptıkları bir işin algoritmalarını yaptırmak faydalı olabilir. Tavsiyem basitçe algoritmanın ne olduğunu anlattıktan sonra bilindik basit bir konuda algoritma yazmalarını istemek, daha sonra da yazdıkları algoritma üzerinden gereken değişiklikleri sınıfla beraber yaparak algoritma oluşturmanın kurallarını uygulamalı olarak anlatmanız. Yine algoritma ile ilgili eğlenceli bir kaç video izletebilirsiniz.

Buyrun örnek video :)

Java Ders Notları Hafta-5

Algoritmalar tamam olduğuna göre şimdi akış şemalarına geçebilirsiniz. Sabredin az kaldı haftaya teorik kısmı tamamlayıp Eclipse'te çalışacağız.

Java Ders Notları Hafta-6

Program yazabilmek için gerekli olan veri tipleri, bir değişkenin veri türünü neye göre belirlememiz gerektiği, nasıl değişken tanımlanacağı ile ilgili bilgiler verdikten sonra örnek bir program yaptırarak değişken tanımlaması uygulamaları yapılabilir.

1 / 1

Please reload

bottom of page