• Üniversite eğitimini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünde tamamladı. İlk dört yıl Özel Evrim Lisesi, on yıl süreyle de Darüşşafaka Eğitim Kurumlarında bilgisayar öğretmeni olarak görev aldı. 2017 yılından bu yana İELEV Okulları Eğitim Teknolojileri Yöneticisi olarak İELEV okullarındaki teknoloji ve eğitim inisiyatifini yürütmektedir.
   

 • 2014 ve 2015 yıllarında Stanford Üniversitesi tarafından düzenlenen programlama eğitimlerine katıldı. 2017 yılında öğrencileriyle birlikte Türkiye’yi temsilen Kanada’da düzenlenen Canada Wide Science Fair’a seçildi ve ülkemize iki projeyle iki altın madalya kazandırarak geri döndü. 2019 yılında Polonya’da düzenlenen Uluslararası RoboRAVE Yarışması’nda öğrencileriyle yaptıkları robotik projesiyle Türkiye’yi temsil etti ve öğrencileri ile birlikte üçüncü kez Türkiye’ye altın madalya kazandırdı.
   

 • 2017 ve 2020 yıllarında Microsoft'un düzenlediği Teknolojinin Kadın Liderleri Yarışması'nda yılın en başarılı eğitimci kadın liderleri arasına seçildi.

 • Maker, robotik ve programlama alanlarında hem öğretmen hem de öğrencilere eğitimler vererek mentorluk yapan Yonca Özgün, yaş gruplarına uygun müfredat geliştirmenin yanısıra, uzun yıllar teknoloji eğitiminin nasıl verilmesi gerektiği konusunda çalışmalar yaptı. Yonca Özgün Akademi kapsamında Maker Eğitmen Eğitimleri’ni daha ileri taşıyarak İleri Seviye Maker Eğitimleri’ni başlattı. Yine Türkiye’de ilk defa RaspberryPi&Python Fiziksel Programlama Eğitmen Eğitimi programını geliştirdi ve eğitimleri bir üst boyuta taşıdı. Yüz yüze verdiği öğretmen ve öğrenci eğitimlerinin yanı sıra, farklı platformlarda öğretmenlere yönelik birçok online eğitim veriyor. Bunların yanında sektöründe öncü kurumlara teknoloji eğitimi danışmanlığı, maker&robotik atölyeleri sistem kurulum danışmanlığı yapmakta. 
   

 • Abaküs Kitaptan çıkan “Projelerle Maker Eğitmenliği”, “Projelerle Maker Öğrenciliği” kitaplarının ve Burcu Aybat ile beraber yazdığı "Uzaktan Eğitim Şart" ve "Eğitimde Google Şifreleri kitaplarının yazarı.
   

 • Amerika'daki Boston University, Northeastern University, İngiltere'deki UCL (London's Global University), Imperial College London gibi üniversitelerde mühendislik okuyan üniversite öğrencilerin, yurt içinde okuyan mühendislik öğrencilerine ve yurt dışı üniversitelere hazırlanan öğrencilere programlama eğitimleri vermektedir.
   

 • Uluslararası RoboRAVE robotik yarışmasının ülke direktörlüğü, teknoloji eğitimi konusunda içerik üreticiliği de diğer çalışma alanları arasında yer alıyor. 
   

 • Altmıştan fazla ülkenin ve dünya çapında 100.000’den fazla öğrencinin katıldığı “Innovate Your Dreams” projesinin Türkiye ülke koordinatörlüğünü üstlendi.
   

 • Halen gönüllü olarak ÇYDD’nin “Kodlamacı Projesi”nin lise ayağı olan Kodlamacı Lise Programı’nı yürütmekte ve mobil programlama konusunda eğitmenler yetiştirmektedir. Eğitimde fırsat eşitliği yaratılmasına destek olmak adına gençleri destekleyen birçok sosyal sorumluluk projesinde yer almaktadır. 2017 yazında Soma’da ÇYDD iş birliği ile maker eğitimi sosyal sorumluluk projesinde yer almıştır.

Yonca Özgün Kitapları

Sunumlar/ Konferanslar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi / Bir Mezunun Hikayesi - 2019

Startup Anatolia

Startup Anatolia / Gaziantep Üniversitesi / Panelist 2019

BÖTE Kurultayı 2017

BÖTE Öğrencileri İle Buluşma (Panelist) – Yıldız Teknik Üniversitesi BÖTE Kurultayı 2017

İELEV Maker Faire 2019

İELEV Maker Faire 2019

Bahçeşehir Maker Faire Panel

Panelist - Hatay Bahçeşehir Maker Faire 2019

Saint Benoit Digital Bahar

Saint Benoit Digital Bahar Bilişim Teknolojileri & Akademik Ders Entegrasyonu Sunumu 2019

EİZ 2018

Python ile micro:bit atölyesi - EİZ 2018

ETP 2018

Proje bazlı eğitim (Sunum) - ETP 2018

Bahçeşehir Maker Faire 2019

Bilişim Teknolojileri &Akademik Ders Entegrasyonu Sunumu 2019

SB Digital Bahar 2018

Maker Atölyelerinde Proje Bazlı Eğitim / Saint Benoit Digital Bahar 2018

Eğitimde İnovasyon Zirvesi 2017

Trip Atan Robot Atölyesi / Eğitimde İnovasyon Zirvesi 2017

ETP 2017

Maker Atölyesi Nasıl Çalışır? (Sunum) - ETP 2017

ÇYDD İleri Kodlamaca Eğitmen Eğitimi

ÇYDD İleri Kodlamaca Eğitmen Eğitimi /2017

ETP 2017

Lisede Algoritma ve Programlama Eğitiminin Önemi (Sunum) - ETP 2017

ETP 2017

Maker Atölyesi Nasıl Çalışır?

Maker Öğretmen (Panelist) - Deva Mak

Maker Öğretmen (Panelist) - Deva Maker Faire 2017

Saint Benoit Maker Faire

Saint Benoit Maker Faire Stant sunumu 2017 (En iyi stant ödülü)

ETP 2015

Code.org’la Herkes Kod Yazabilir  (Sunum) - ETP 2015

ETP 2014

SketchUp ile 3D Modelleme (Sunum) - ETP 2014

ETP 2015

Lise Sınıflarında Java Eğitimi (Sunum) - ETP 2016

Eğitimde İyi Örnekler Konferansı

Liseliler ortaokul öğrencileri için ders materyali hazırlıyor (Poster) - Eğitimde İyi Örnekler Konferansı -2015