• Üniversite eğitimini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünde tamamladı. İlk dört yıl Özel Evrim Lisesi, on yıl süreyle de Darüşşafaka Eğitim Kurumlarında bilgisayar öğretmeni olarak görev aldı. 2017 yılından bu yana İELEV Okulları Eğitim Teknolojileri Yöneticisi olarak İELEV okullarındaki teknoloji ve eğitim inisiyatifini yürütmektedir.
   

 • 2014 ve 2015 yıllarında Stanford Üniversitesi tarafından düzenlenen programlama eğitimlerine katıldı. 2017 yılında öğrencileriyle birlikte Türkiye’yi temsilen Kanada’da düzenlenen Canada Wide Science Fair’a seçildi ve ülkemize iki projeyle iki altın madalya kazandırarak geri döndü. 2019 yılında Polonya’da düzenlenen Uluslararası RoboRAVE Yarışması’nda öğrencileriyle yaptıkları robotik projesiyle Türkiye’yi temsil etti ve öğrencileri ile birlikte üçüncü kez Türkiye’ye altın madalya kazandırdı.
   

 • Maker, robotik ve programlama alanlarında hem öğretmen hem de öğrencilere eğitimler vererek mentorluk yapan Yonca Özgün, yaş gruplarına uygun müfredat geliştirmenin yanısıra, uzun yıllar teknoloji eğitiminin nasıl verilmesi gerektiği konusunda çalışmalar yaptı. Yonca Özgün Akademi kapsamında Maker Eğitmen Eğitimleri’ni daha ileri taşıyarak İleri Seviye Maker Eğitimleri’ni başlattı. Yine Türkiye’de ilk defa RaspberryPi&Python Fiziksel Programlama Eğitmen Eğitimi programını geliştirdi ve eğitimleri bir üst boyuta taşıdı. Yüz yüze verdiği öğretmen ve öğrenci eğitimlerinin yanı sıra, farklı platformlarda öğretmenlere yönelik birçok online eğitim veriyor. Bunların yanında sektöründe öncü kurumlara teknoloji eğitimi danışmanlığı, maker&robotik atölyeleri sistem kurulum danışmanlığı yapmakta. 
   

 • Abaküs Kitaptan çıkan “Projelerle Maker Eğitmenliği”, “Projelerle Maker Öğrenciliği” kitaplarının ve Burcu Aybat ile beraber yazdığı "Uzaktan Eğitim Şart" ve "Eğitimde Google Şifreleri kitaplarının yazarı.
   

 • Amerika'daki Boston University, Northeastern University, İngiltere'deki UCL (London's Global University), Imperial College London gibi üniversitelerde mühendislik okuyan üniversite öğrencilerin, yurt içinde okuyan mühendislik öğrencilerine ve yurt dışı üniversitelere hazırlanan öğrencilere programlama eğitimleri vermektedir.
   

 • Uluslararası RoboRAVE robotik yarışmasının ülke direktörlüğü, teknoloji eğitimi konusunda içerik üreticiliği de diğer çalışma alanları arasında yer alıyor. 
   

 • Altmıştan fazla ülkenin ve dünya çapında 100.000’den fazla öğrencinin katıldığı “Innovate Your Dreams” projesinin Türkiye ülke koordinatörlüğünü üstlendi.
   

 • Halen gönüllü olarak ÇYDD’nin “Kodlamacı Projesi”nin lise ayağı olan Kodlamacı Lise Programı’nı yürütmekte ve mobil programlama konusunda eğitmenler yetiştirmektedir. Eğitimde fırsat eşitliği yaratılmasına destek olmak adına gençleri destekleyen birçok sosyal sorumluluk projesinde yer almaktadır. 2017 yazında Soma’da ÇYDD iş birliği ile maker eğitimi sosyal sorumluluk projesinde yer almıştır.

BİZİ TAKİP EDİN

 • Facebook Social Icon
 • Instagram_App_Large_May2016_200
 • Twitter Social Icon
 • LinkedIn Sosyal Simge

© yoncaozgun.com Tüm hakları saklıdır.